Пројекат ученика седмог разреда „Живот и обичаји нашега краја – Настављачи Вуковог рада“

0.00 15 25 10.Still018 2У нашој школи, 13. јуна 2019. године одржана је промоција пројекта под називом „Живот и обичаји нашега краја – Настављачи Вуковог рада“.

Циљ пројекта било је истраживање, прикупљање, бележење и чување од заборава народних умотворина Прилика и околине.

На промоцији су приказани крајњи продукти пројекта – презентација пројекта, теренска збирка која носи назив пројекта и изложба. Први део изложбе чинили су панои сачињени од текстова и фотографија, други део стари предмети, а трећи део биљке које су се некада користиле у народној медицини приличког краја. Ученице су отпевале и песму „Прело“. Симболично, како би се гостима дочарало време о којем пројекат говори, део ученика био је обучен у старе ношње овог краја. На уласку у школу госте су традиционално чекали погача и со, али и слатко од ружа, према рецепту једне саговорнице из пројекта.

0.00 12 16 00.Still006

Специјални гости промоције били су Сибинка Божовић и Слободан Јевђовић, старији мештани Прилика, експерти у пројекту.

0.00 28 52 08.Still024 2

На почетку промоције ученици су кроз презентацију представили пројекат – идеју, циљеве, ток реализације и теренску збирку. Потом су разговарали са гостима, експертима у пројекту. Гости су радо одговарали на питања ученика, али и публике. Повела се занимљива прича о некадашњим временима, проткана бројним новим сазнањима.

0.00 11 59 14.Still005

Промоцији су присутвовали остали ученици школе, родитељи, наставници и бројни заинтересовани мештани. Догађај је био јавног карактера и пропраћен је од стране локалних новинара и телевизије.

0.00 15 25 10.Still018 2

Пројекат су реализовали ученици седмог разреда са наставницом српског језика Верицом Костић. Идеја за пројекат јавила се на часу српског језика, након обраде дела „Живот и обичаји народна српскога“. Код ученика се јавило посебно интересовање за живот и дело Вука Стефановића Караџћа и жеља да и сами крену његовим стопама у сакупљању народних умотворина. Кроз пројекат су учили да негују традицију и културу, да истраживачки, активно и стваралачки уче, сарађују и раде у тиму, повезују знања из различитих наставних предмета и негују дивну сарадњу са старијим генерацијама.

0.00 19 25 13.Still021 2

0.00 16 20 15.Still019 2