ГОСТОВАЊЕ УРОША ПЕТРОВИЋА У НАШОЈ ШКОЛИ

У понедељак, 25. марта у нашој школи одржан је јавни час Клуба читалаца у друштву писца Уроша Петровића. Часу су, поред чланова Клуба, присуствовали сви ученици школе, наставници и заинтересовани родитељи. Циљ овако осмишљеног часа је подстицање читалачких интересовања и љубави према књизи и читању, те стварање активне читалачке културе код ученика.У претходна два месеца чланови Клуба читалаца читали су и анализирали дело Уроша Петровића, приступајући му кроз различите пројектне и истраживачке задатке. Током рада показали су велику заинтересованост за дело овог писца. На данашњем часу имали  су прилику да презентују резултате свога рада пред самим ствараоцем. Кроз дијалог са писцем они су учили о тајнама и вештинама његовог стварлаштва, инспирацији и књижевним поступцима. Откривали су и спознавали свет уметничког дела, друговали са Мартом Смарт и другим јунацима Петровићевих дела.

Час је био интерактивног типа, па су и ученици из публике убрзо постали активни учесници. Својим препознатљивим иновативним књижевним приступом писац је лако и успешно заинтерсовао и одушевио све присутне ученике. Преносећи своје искуство, он је на најбољи начин указао ученицима на вредност читања у животу још од раног детињства. Истакао је предности које читање доноси човеку кроз живот. Уз помоћ својих загонетних прича успео је да подстакне ученике на веома жив и конструктиван разговор, на стваралачко мишљење и мноштво нових идеја. Кроз дијалоге које су водили чланови Клуба сви ученици су могли научити много тога о животу и делу Уроша Петровића, али и о књижевном стваралаштву уопште. Циљеви часа успешно су остварени, значај књиге и читања истакнут је на прави начин. Овом приликом додељена је и годишња награда за најбољег читаоца која је припала Вањи Дамљановић, ученици шестог разреда. Ова награда додељује се у нашој школи сваке године ученику који је прочитао и на часовима Клуба успешно приказао највише књига ван школске лектире. Вања је од фебруара прошле године до сада прочитала и успешно приказала трдесет и три књиге ван школске лектире. Организатор јавног часа и дружења са писцем је Верица Костић, наставник српског језика и књижевности и руководилац Клуба читалаца у школи. Велике заслуге у припреми и реализацији часа припадају директору школе Миладину Божовићу који подржава и омогућава све активности које доприносе унапређењу наставног процеса у школи.